Skip to main content

#EVDEKAL

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Linux Bash Kabuğu Güncelleme

Konu

#1
Eğer bir Linux sunucu sahibiyseniz muhtemelen bash terimini daha önce duymuşsunuzdur. Bu yazımızda, Linux dağıtımları üzerinde bash kabuğunu güncelleme işlemini gerçekleştireceğiz.
ucuz hosting

Bu yazıda neler var?
Bash Nedir?
Bash update (güncelleme)
Centos/Red Hat/Fedora üzerinde bash güncelleme
Ubuntu/Debian /Linux Mint üzerinde bash güncelleme
Bash Nedir?
Bash, Unix ve Linux kerneli kullanan işletim sistemleri için yazılmış komut satırı kabuğu ve kabuğun betik dilidir. Bir çok Linux dağıtımında varsayılan olarak gelir. Linux ve Unix işletim sistemlerimizi SSH üzerinden yönetmeye yarar. Bash harici en bilinen kabuklar, sh, csh ve tcsh şeklindedir. İsmi "Bourne-again shell" kelimelerinin kısaltılmasıyla oluşmuştur. Sadece yönetmek için olduğunu düşünmeyin, aynı zamanda Bash dili ile programlama da yapabilirsiniz.

Bash update (güncelleme)
Bash güncelleme işlemi oldukça basit şekilde, Linux işletim sisteminizin paket yöneticisi ile yapılabilir. Güncelleme yapmadan önce mevcut bash versiyonumuzu kontrol edelim. Bash versiyonu aşağıdaki komut ile kontrol edilir.
linux hosting
bash --version

Görüldüğü üzere bash versiyonumuz 4.2.46 şeklindedir.

Centos/Red Hat/Fedora üzerinde bash güncelleme
Yukarıda değindiğimiz gibi, bash güncelleme işlemini paket yöneticisi ile yani yum ile yapabilirsiniz.İlk olarak, yum check-update komutunu kullanarak bash güncellemelerinin olup olmadığını kontrol edelim;

yum check-update bash
Eğer bash güncellemeleri varsa, bash'ı yum komutuyla güncelleyelim;
web hosting fiyatları
yum update bash
Fedora üzerinde ise dnf kullanarak bash'i günceleyebiliriz;

dnf update bash
Ubuntu/Debian /Linux Mint üzerinde bash güncelleme
Debian tabanlı Linux dağıtımları için ise apt paket yöneticisini kullanabiliriz.

apt-get install --only-upgrade bash
Bash güncelleme işlemi bu kadar. Güvenlik gerekçeleri ile özellikle Linux Hosting kullanıyorsanız, işletim sistemlerinizi güncel tutmayı ihmal etmeyiniz.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task